Historie sdružení

2. 6. 2009

ObrazekObčanské sdružení DĚTSKÝ TÁBOR (dále jen OSDT) datuje oficiální začátek svého působení na 25. března 1996, kdy bylo zaregistrováno u Ministerstva vnitra ČR jako nezisková organizace se sídlem ve Šluknově.

Svůj původ má však v daleko vzdálenější době – šlo především o zachování tradice letních dětských táborů, které každoročně pořádala dřívější Správa středních odborných učilišť lesnických v Benešově pro děti zaměstnanců všech lesnických učilišť po celé republice. Tato Správa organizovala tábory již od počátku osmdesátých let, vždy v areálu vybraného středního odborného učiliště lesnického. Od konce devadesátých let našel tábor své zázemí v areálu SOUL Březina u Rokycan, a to až do roku 1993. Následující rok se již pořádání tábora dostávalo do obtížných situací vzhledem ke změnám na poli politicko-společenském. Přesto se podařilo uspořádat ještě letní tábor v roce 1994 v areálu SOUL Šternberk v Karlově (Jeseníky) a další rok v areálu SOUL Hejnice v severních Čechách. Vyhlídky na následující rok 1996 nebyly ohledně pořádání dalšího tábora již příznivé. Proto se vytvořilo seskupení několika lidí, kteří nehodlali nechat napospas nepřízni osudu a úředníků jak tradici pořádání táborů, tak i každoroční neopakovatelné zážitky pro celou řadu dětí i dospělých.

Tehdy vznikla iniciativa k založení občanského sdružení, které by zajišťovalo přípravu a pořádání dalších táborů. Na tomto odhodlání se podílelo několik lidí, především pak Milan Naď, Jiří Petroušek a Petra Váňová (nyní Slachová), kteří stáli u již zmíněné registrace sdružení.

ObrazekLetní tábor 1996 se konal již pouze pod patronátem OSDT a vrátil se do známého areálu učiliště na Březině, kde setrval až do roku 2000. Poté bylo sdružení nuceno vinou restitučních nároků najít nový areál pro pořádání táborů – po dlouhém hledání pak našlo rekreační středisko Vojtův Mlýn blízko Čisté u Rakovníka, kde pokračovalo v pořádání letních táborů na začátku července až do léta 2008. Od roku 2009 začínáme – doufáme – novou tradici v pořádání táborů, a to v Čimelicích na hranicích jihočeského a středočeského kraje.

Samozřejmě vše se vyvíjí, a to platí i o lidech, kteří se kolem přípravy a realizace tábora pohybují. Původní převaha "šluknovských lidí" přestala mít s postupem času co dočinění s tábory, a tak se v roce 2000 zřídilo jednatelství sdružení na Křivoklátě, které je blíž všem členům sdružení, a de facto i dětem samotným.

Od roku 2002 pořádá OSDT, v rámci přípravy na daný tábor, dvakrát do roka srazy pro dospělé účastníky (pedagogický i pomocný personál) letního tábora – jarní, který se koná na místě tábořiště vždy první víkend v červnu, a podzimní, který se koná v průběhu září–listopadu v místě jednatelství sdružení na Křivoklátě. Cílem těchto srazů je především přiblížit pedagogickým pracovníkům pomocí zážitkové pedagogiky nové okruhy her, pohybových a uměleckých aktivit apod., které pak mohou uplatnit při práci s dětmi. Samozřejmostí těchto srazů je jak zhodnocení uplynulého tábora (podzimní sraz), tak samotná bližší příprava na nový tábor (jarní sraz). První takto koncipované setkání bylo uskutečněno v termínu 31.5.–2.6.2002 v areálu na Vojtově Mlýně.

Od 1. ledna 2014 bylo podle nového občanského zákoníku přejmenováno naše Občanské sdružení DĚTSKÝ TÁBOR přejmenováno na DĚTSKÝ TÁBOR.